سازمان هاي جهنمي و بهشتي

فردي از پروردگار در خواست كرد تا به او بهشت و جهنم را نشان دهد. خداوند دعاي او را مستجاب كرد. در عالم شهود او وارد اتاقي شد كه جمعي از مردم در اطراف ديگ بزرگ غذا نشسته بودند. همه گرسنه، نااميد و در عذاب بودند. هر كدام قاشقي داشت كه به ديگ مي رسيد، ولي  دسته قاشقها بلندتر از بازوي آنها بود به طوري كه نمي توانستند قاشق را به دهانشان برسانند. عذاب آنها وحشتناك بود!

آنگاه ندا آمد: اكنون بهشت را نظاره كن. او به اتاق ديگري كه درست مانند اولي بود وارد شد. ديگ غذا، جمعي از مردم، همان قاشقهاي دسته بلند و ...ولي در آنجا همه شاد و سير بودند. آن مرد گفت: نمي فهمم!!! چرا مردم اينجا شادند. در حالي كه در اتاق ديگر بدبختند با آنكه همه چيزشان يكسان است؟ ندا آمد كه در اينجا آنها ياد گرفته اند كه يكديگر را تغذيه كنند.هركسي با قاشقش غذادر دهان ديگري مي گذارد چون ايمان دارد كه كسي هست كه در دهانش غذايي بگذارد.


نوشته شده توسط:مهندسي صنايع pnu esf

نوشته شده توسط دانشجويان دانشگاههاي تهران در شنبه بیست و ششم مرداد ۱۳۸۷ ساعت 16:15 | لينک ثابت |
به نام خدا

با تشکر از زحماتی که همه دوستان کشیدند .

قضیه اینه که یکی گله داشت که چرا من حضوری فعال ندارم منم میخام در اولین مطلبم مدیریتی بیام جلو :

 

کارشناسان در زمينه تصميم گيري سه دسته از تکنيک هاي گروهي حل مسئله را عنوان کرده اند که عبارتند از: طوفان فکري، تکنيک گروه اسمي و تکنيک دلفي.اين تکنيک ها براي کاهش موانع موجود به کار گرفته مي شوند. شناخت آنها مي تواند به مديران فعلي و آينده جهت استفاده اثر بخش تر از تصميم گيري هاي گروهي ياري رساند. علاوه بر اين، پيدايش تصميم گيريهاي کامپيوتري- کمکي مديران را قادر به استفاده از اين تکنيک ها جهت حل مسأله پيچيده با گروه هاي بزرگتري از افراد مي کند، ما هم می توانیم با بکارگیری این روشها سعی در مدیریت هر گروهی داشته باشیم.

اگر دوست دارید نظرتون رو بگید تا در مورد هر کدوم از روشها توضیح بدم

نوشته شده توسط دانشجويان دانشگاههاي تهران در پنجشنبه بیست و سوم خرداد ۱۳۸۷ ساعت 22:19 | لينک ثابت |

تعريف شناسي مهندسي صنايع

 

نخستين گامها در شناخت پديده‌ها ، با تعريف نمودن آنان آغاز مي‌گردد . تعريف‌شناسي ، اشرافي نسبت به موضوع در اختيارمان مي‌نهد و ياريمان مي‌دهد تا با ذهني روشنتر به جستجو و پژوهش در محتواي آن ادامه دهيم . در تعريف‌شناسي مهندسي صنايع كه مشتمل بر گامهاي اول تا سوم خواهد بود ، ابتدا به تعريف مهندسي خواهيم پرداخت و سپس مهندسي صنايع را تعريف نموده و آنگاه اين تعريف را به تفسير خواهيم نشست .

در پايان گام سوم ، توانايي اين را خواهيم داشت كه با بياني روشن و صريح ، تعريفي كوتاه اما مبين و مفهوم از مهندسي صنايع ارائه دهيم تا آغازي باشد بر پژوهش در حيطه دانش مهندسي  صنايع ......

 


ادامه مطلب
نوشته شده توسط دانشجويان دانشگاههاي تهران در پنجشنبه پنجم اردیبهشت ۱۳۸۷ ساعت 22:34 | لينک ثابت |

مدیریت صنعتی عبارت است از فعالیت برای تحت تاثیر قرار دادن افراد با این منظور که آنها با طیب خاطر و برا ی نیل به هدف های مشترک جدیت کامل بنمایند  یک مدیر راه را نشان می دهد و خود به پیش می رود و سایرین از وی تبعیت می کنند او برای ارائه ی طریق ، خویشتن را به عنوان مثال معرفی مینمایند . سایرین را به دنبال خود می خواند ولی آن ها را به طرف جلو نمی راند به این علت است که گفته اند یک نفر مدیر باید دارا ی نیروی کشش باشد نه نیروی فشار البته کشش به سمت پیشرفت و هدف های مشترک. یک مدیر کاملا به اخلاق و روحیه ی همکاران نزدیک خود آشنا است و می داند چه خصایصی باعث می شود که آن ها حد اکثر فعالیت را نمایان سازند . او همکاران خود را آن چنان که هستند قبول می کند و با به کار بردن زیرکانه ی آن چه که مورد علاقه و در تخصص آنها است از همکاران خویش برای انجام امور حداکثر بهره برداری را می نماید او با ابتکار شخصی می تواند نیروی استدلال و نیروی احساسات را در همکاران خود بیدار کند . هدف را به طور روشن و دقیق معلوم نماید و با کلمات قوی آن را بیان کند و به سایرین نشان دهد که رسیدن به هدف ها مسلما عالی ترین منافع آنان را تامین خواهد کرد مفتاح اصلی  در مدیریت صنعتی این است که به افراد کمک شایسته ای شود تا اینکه حداکثر پتانسیل خود را در راه هدف مشترک مورد استفاده قرار دهند .

نوشته شده توسط دانشجويان دانشگاههاي تهران در یکشنبه یکم اردیبهشت ۱۳۸۷ ساعت 13:35 | لينک ثابت |

مديريت

 

به دلايل گوناگون نمي توان واژه مديريت را به سادگي تعريف كرد. از اين دلايل مي توان به گستردگي دامنه مديريت و ماهيت پوياي آن اشاره كرد. مديريت فرايند برنامه ريزي ، تشكيلات ، فرماندهي ، هدايت و نظارت بر تلاش هاي اعضاي سازمان و استفاده از ديگر منابع سازماني جهت دستيابي به اهداف سازماني است. مديريت امروز مجموعه اي از علوم گوناگون همانند اقتصاد ، جامعه شناسي ، روان شناسي ، رياضيات ، آمار و . . .  است كه هدفش افزايش بهره وري ، كارايي و اثر بخشي سازماني است. بكارگيري اصول مديريت از موسسه اي به موسسه ديگر يا حتي از موقعيتي به موقعيت ديگر ، متفاوت است.

دانش مديريت براي اولين بار به شكل علمي و امروزي در اواخر قرن نوزدهم ميلادي توسط فردي به نام فردريك ونسلوتيلور مطرح شده. مديريت را برخي هنر و برخي علم دانسته اند و برخي نيز تركيبي از اين دو ، اما آنچه مهم است نقش و جايگاه بسيار مهم مديريت در دنياي امروز است. داشتن قدرت رهبري ، اعتماد به نفس ، روابط اجتماعي خوب ، توان تجزيه و تحليل خوب و قدرت بيان قوي از عوامل مهم موفقيت در اين رشته است. همچنين تسلط به دروس رياضي و آمار با توجه به كاربرد وسيع آن ها در مديريت الزامي است.

 

 

 

دورنماي شغلي

 

بديهي است كه در هر سازمان و نهاد ، كه افرادي خاص اهداف مشخصي را دنبال مي كنند ، مهم ترين ركن موفقيت آن سازمان يا نهاد ، توانمندي مدير آن سازمان در استفاده بهينه از حداقل امكانات جهت بهره برداري بهتر براي نيل به اهداف مي باشد.

يادآوري اين نكته مهم است كه در كشور ما افراد هستند كه براي مجموعه تصميم مي گيرند نه يك سيستم از قبل تعريف شده. بازار كار اين رشته در صورت موافقت مقام مافوق در بدنه عظيم الجثه دولت و بخش خصوصي باشد.

نوشته شده توسط دانشجويان دانشگاههاي تهران در پنجشنبه بیست و نهم فروردین ۱۳۸۷ ساعت 23:17 | لينک ثابت |